Sık Sorulan Sorular

INKWEEL

SIK SORULAN SORULAR


  • Neden kısa kesme?


Maalesef sevginin, iletişimin, mutlulukların kısa kesildiği bir çağda yaşıyoruz. Öyle ki iş yazışmalarından, sevgiliye atılan mesajlara kadar artık her şeyi kısaltmalarla anlatıyoruz ya da anlattığımızı zannediyoruz. Oysaki bizler, duygularını tahmin etmek değil, gerçekten anlamak istiyoruz. Haydi gel bu yolculukta sen de bizimle ol. Kısa kesilmeyen, duyguların anlaşıldığı, güzel hikâyelerde buluşalım. Buraya KİB de yazabilirdik. :) Fakat biz sana KENDİNE İYİ BAK diyoruz.  • Haftanın konusu nedir?


Inkweel, özgürce eserlerini paylaşmanın yanı sıra, yaratıcılığını farklı alanlarda da gösterebilmen için bir alan yaratıyor. Resmetmek, fotoğraflamak ya da yazı yazmak için konu bulamıyorsan, Haftanın Konusu adlı etkinliğimiz tam sana göre! Her hafta verilecek cümleyi/konuyu içinden geldiği şekilde internet sitemizde paylaşabilirsin. Verilen konu içinden kendi temanı bulabilirsin. İstersen cümlenin sende uyandırdığı hissi yazıya dökebilirsin. İstersen de cümlenin sende uyandırdığı duyguyu (temayı) resmeder ya da fotoğraflarsın. Bu tamamen senin bakış açına kalmış. Belki sonunda bir de bakarsın hikâyelerinden, şiirlerden bir kitap, karikatürlerinden bir dergi oluşturmuşsun. Bir de bakmışsın ki sergilenecek fotoğraflara, resimlere sahip olmuşsun. Tabii ki her hafta üretmek istemeyebilirsin. Ama illa ilgini çekecek ve üretmek için seni tetikleyecek bir hafta ve onun konusu olacaktır diye düşünyoruz. Derdimiz seni herhangi bir kalıba sokmak değil. Bunu hiç istemeyiz. O yüzden de bilemeyiz, belki de haftanın konusu ile hiç ilgilenmez, sadece kendi temalarınla, konularınla aramızda olursun.  • Ink, Inklemek ve Inklenenler ne demek?


Lugatına ekleyeceğin yeni kelimelerle sana merhaba diyoruz. Alışkanlıklarımızın değiştiği bir dönemden geçerken Inkweel Ailesi eserine, ink, eserini yayınla yerine ise inkle diyor. Çok konuşulan Hashtagler (#) için de inklenenler. İlk inkini inklerken seçtiğin hashtag ile inklenenler arasına girmeni diliyoruz.  • Her konu hakkında paylaşım yapabilir miyim?


Elbette yapabilirsin. Yeter ki zarar göreceğimiz temalar içermesin. Ahlak ve etik kurallarına uygun olsun. Inkweel Ailesi aynı zamanda, Türkçemizi yeniden bütün güzelliğiyle gözler önüne serelim diyen bir oluşum. Yazılarında dili güzel kullanan, ona gereken önemi veren herkesin cümlelerini merak ediyoruz. Sana ait olan, başka insanlarla paylaşmak istediğin her türlü çalışmanı burada paylaşabilirsin. Kategorilerimizde ilgini çeken ya da yazmak istediğin konu ile ilgili alan yoksa bizimle iletişime geçebilirsin. İstediğin alanın sitemizde açılması uygun bulunursa seni kırmayacağımızdan emin olabilirsin.  • Eserlerim nasıl korunuyor?


Bizler Inkweel Ailesi olarak sitemizde paylaştığın her türlü çalışmanın, zaman damgasını ekliyor ve kaydediyoruz. Inklediğin (yayınladığın) her çalışma, paylaştığın saat ve tarih üzerinden Database'imizde yer alıyor.  • Sanat eseri derken nelerden ve kimlerden bahsediyoruz?


Öncelikle vakit harcayıp ortaya çıkardığın her türlü şeyden söz ediyoruz. İçinden gelen, bir şeyler ortaya çıkarmanı söyleyen duygularına yer açıyoruz. Bu zamana kadar doğru hedef kitleye ulaşamayacağını düşündüğün için karamsarlığa kapılmış olabilirsin. Bu çok normal. Bizler Inkweel Ailesi olarak hazırladığımız kategoriler aracılığıyla seni, kendi kategorindeki kişilerle buluşturuyoruz. Şairsen Inkweel'in kategorileri sayesinde şairlerle bir arada olabilir ve şiir severlere rahatlıkla ulaşabilirsin. Örneğin, aklında uzun süredir dolaşıp duran bir klip fikri olabilir. Belki, harika bir şarkı sözü yazmışsındır ya da çizim yapmaktan, derdini bu yolla anlatmaktan keyif alıyorsundur. Senaryo yazmışsındır fakat ne yapacağını bilmiyorsundur. Senaryonun sinopsisini ya da hikâyesini birileri okusun istiyorsundur. Profesyonel bir sanatçı da olabilirsin. Aynı zamanda ilerlemek istediğin alanda henüz profesyonel olarak hiçbir adım atmamış, yalnızca hobi olarak ilgileniyor da olabilirsin. Yine de fark etmez. Uzun zamandır görücüye çıkmayı bekleyen her türlü çalışmanı Inkweel'de paylaşarak kendine yeni bir alan yaratabilirsin. Belki sen de Vincent van Gogh gibi ilk defa 27 yaşında resim yapıp dünyanın en ünlü ressamı olacaksın. Kim bilir... Çünkü Vincent van Gogh da ilk eserini ortaya çıkarmadan önce ne büyük bir ressam olduğunu bilmiyordu. Kısacası bizler Inkweel Ailesi olarak kendini keşfetmene, içindeki cevheri çıkarmana yardım etmek istiyoruz. Bizim için sana ait olan duygularla ortaya çıkmış her şey sanat eseridir. Bu yüzden şimdi sen de Inkweel Ailesine katılabilirsin!

Yaratıcılık seninle olsun,

Inkweel Ailesi